Odmładzająca moc beta – karotenu w olejku palmowym

Olej palmowy otrzymywany jest z pestek lub miąższu owoców, które rodzi olejowiec gwinejski. Jest to bardzo gęsty olej, który w pokojowej temperaturze ma postać masła o pomarańczowej barwie. Z tego względu (podobnie jak olej kokosowy) sprzedawany jest w słoiczkach (wydobywanie go z butelki opatrzonej dozownikiem lub pipetką byłoby po prostu niemożliwe).

olej-palmowy.jpgOlej palmowy przeznaczony jest do pielęgnacji i odżywiania włosów niskoporowatych, ponieważ należy on do olejów wnikających, o małych cząsteczkach. W jego składzie przeważają kwasy tłuszczowe nasycone.

Olejek palmowy jest unikalnym olejem, który jako jeden z nielicznych posiada tak wysokie stężenie beta – karotenu (stąd właśnie bierze się jego pomarańczowa barwa). Beta – karoten zawiera naturalny filtr UV, który uchroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, spowalnia procesy starzenia się skóry i włosów, normalizuje pracę gruczołów łojowych (będzie to zbawienne zarówno przy skórze przetłuszczającej się, jak i skrajnie przesuszonej). Co więcej – beta – karoten zawarty w olejku palmowym pobudza produkcję włókien kolagenowych, które wraz z wiekiem słabną i dlatego skóra traci sprężystość. Ich produkcja z upływem czasu również drastycznie się zmniejsza. Beta – karoten wspomaga poprawne funkcjonowanie kolagenu w skórze właściwej.

Na tym nie kończą się dobrodziejstwa olejku palmowego. Zawiera on bowiem koenzym Q10 oraz witaminy A i E. Koenzym Q10 bierze udział w metabolizmie komórkowym i wspomaga transmisję tlenu do komórek. Witamina E – zwana witaminą młodości – wspomaga działanie beta – karotenu i koenzymu Q10: zwalcza wolne rodniki, usprawnia transport składników odżywczych do komórek i odpowiada za wzrost oraz blask włosów. Jej niedobór może powodować rogowacenie i przedwczesne starzenie się naskórka, spowolnić wzrost włosów i sprawić, że pukle będą matowe i kruche. Witamina A ma bezpośredni wpływ na proces odnowy komórek w naszym organizmie, a dodatkowo zabezpiecza pukle przed mocnym słońcem, silnym mrozem, dymem z papierosów i innymi toksynami, mogącymi wnikać we włosy. Jej niedobór może skutkować wypadaniem włosów.

Olej palmowy polubią wszystkie panie, które walczą ze starzeniem się skóry i włosów, oraz te, które mają mocno wysuszoną lub przetłuszczającą się skórę głowy. Włosy, które są grube, ciężkie, o domkniętych łuskach potrzebują specjalistycznej pielęgnacji za pomocą olejków o niewielkich cząsteczkach, które będą umiały dostać się do wnętrza włosów niskoporowatych.

Olejek palmowy należy nałożyć na włosy i skórę głowy (uważając, by nie przesadzić z ilością – równowartość jednej stołowej łyżki to optymalna ilość olejku palmowego użytego do zabiegu olejowania). Wystarczy potrzymać go minimum godzinę na włosach i zmyć delikatnym szamponem. Uwaga! Ze względu na swoja pomarańczową barwę olej może zmienić kolor włosów blond. Z tego względu olej palmowy przeznaczony jest przede wszystkim dla pań o włosach blond, brązowych i rudych.